Нові фото з полів сезону 2017 (Оновлено)

Історія картоплярства в Україні

Опубліковано Овощной Дом в . Рубриці Картофелеводство

010Вперше картоплю виявили в 1536-1537 роках іспанські мореплавці в індійському поселенні Сорокота, на території північного Перу. Це були учасники військової експедиції Гонсало де кесада. А невдовзі, у 1538 році, учасник другої експедиції Педро Сієза де Леон у верхівї долини річки Каука, що на території сучасного Еквадору, також знайшов мясисті бульби, які індійці називали «папа». В книзі, написаній ним, що вийшла 1553 році під назвою «Хроніка перу, читаємо: «Папа – це особливий рід земляних горіхів, будучи звареними, вони стають мякими, як печений каштан, при цьому вони вкриті шкіркою, яка товстіша за шкірку трюфеля». Учасники експедиції Гонсало де Кесада назвали земляні плоди «трюфелем». Про це розповів пізніше один з учасників експедиції у книзі «Історія нової держави Гренада».

Ці повідомлення іспанців вважають відкриттям картоплі для Старого Світу. Достовірно не встановлено року, коли вперше почали вирощувати картоплю на території України. Відомо, лише, що спочатку садили її на Лівобережжі, насамперед у Харківській та Полтавській губерніях, а 1742 року почали вирощувати картоплю по всьому Правобережжю, тобто в Поліській, Волинській та Київській губерніях. «Вільне економічне товариство» в 1765 році розіслало всім губерніям анкети з питаннями про стан сільського господарства. В анкеті  з Київської губернії було повідомлено, що в Києві картопля зявилась раніше, ніж надіслали її з  Петербурга, і кияни вирощують цей «овоч» на городах. Називали картоплю по-різному – «земляні яблука», тортофель, потетеси.

Водночас у цей період, тобто в другій половині 18 століття була зроблена спроба організованого, за пропозицією Медичної колегії, завезення садивного матеріалу картоплі в Росію, в тому числі й в Україну. Так, 1765 року закуплена Сенатом в Англії насіннєва картопля була розфасована в бочки і відвантажена в Росію. Всього відправлено 564 пуди, з них в «малоросію» – 4 і Слобідську Україну – 7 бочок, по 5-6 пудів кожна. Проте з рапорта губернатора Слобідської губернії Щербини за 1766 рік відомо, що ця картопля не була одержана – змерзла в дорозі.

og_og_1461404707289480059На городах киян картопля була відома з 1764 року, хоча місцеві селяни її не вирощували. Дещо раніше почали садити картоплю в областях, які межують на північному заході з Україною. Є дані про те, що Гроднеській області, що тепер у Західній Білорусії, почали розводити картоплю за Августа 3-го, короля польського, який правив у 1736-1763 роках. Добре знаною була картопля 1770 року і в Закарпатській Україні, яка тоді входила до складу Угорщини. З літературних джерел відомо, що вперше в Галичині картопля з’явилась 1780 року у маєтку графа Потоцького. Спочатку її вирощували в поміцицьких господарствах, а пізніше вона набула значного поширення серед селян.

З кожним  роком, залежно від зони, посіви картоплі розширювались, удосконалювалось її використання. Чимале значення для поширення картоплі в Росіїї мало заснування Імператорського вільного економічного товариства 21 жовтня 1875 року. Члени цього товариства всіляко сприяли розвиненню цінного овочу. У зв’язку з голодомором 8 лютого 1765 року на рапорт Медичної колегії про цінність картоплі Сенатом було видано відповідальний указ про розведення картопля, в якому вказувалось, «к разведению его (картоплі) приложить всемерное старание…». Поширення картоплі в Україні повязують також з появою німців-колоністів. Відомо, наприклад, що 1767 року недалеко від Борзни на Чернігівщині оселились колоністи. У праці Е. Дракохруста, де він посилається на історичні джерела, знаходимо, зо Борзнянській економії 1774 року місцеве населення «знайшло смак у картоплі і купувало бульби в колоністів по 80 коп. за четверть. Бульби картоплі їли особливо у Великий піст». У Борзнянському окрузі в 80-х роках 18 століття активно займались вирощуванням картоплі біловезькі колоністи. З архівних матеріалів відомо, що в 1730-х роках у Ніжинському окрузі Черніговського намісництва картопля на городах родила майже щороку і давала задовільний урожай. Аналогічно і в Роменському окрузі. Проте весь урожай ішов на харчування. Досить значні врожаї картоплі збирали на той час у Харківській губернії.

fullsizeУ 18 столітті площі під картоплю швидко зростали. Так, 1788 року нею було зайнято 18 десятин, а уже в 1790 року 196 десятин. На сьогоднішній же день, картопля є також одним  із основним овочів, який використовується населенням. В той же час, існують дуже багато хвороб та шкідників, які можуть зіпсувати врожаї. Для того щоб підвищити шанси на отримання високих врожаїв, необхідно купити насіннєву картоплю у компанії «Овочевий Дім». Така рекомендація аргументується тим, що в нас є більше десяти різноманітних сортів картоплі, які характеризуються високою врожайністю, доброю стійкістю до хвороб та чудовою лежкістю. Ознайомитись з нашими сортами картоплі, а також зробити замовлення, можна передзвонивши за номерами: +38 098 843 10 25; +38 066 095 06 22; +38 044 374 01 04.

Теги:, , ,

Залишити коментар