Нові фото з полів сезону 2017 (Оновлено)

Вплив урожайності та екологічної пластичність на урожай картоплі

Опубліковано Овощной Дом в . Рубриці Картофелеводство

201507201Картопля є найпродуктивнішою сільськогосподарською культурою, що забезпечує вихід з одиниці площі вуглеводів у 2 рази більший, ніж зернові культури. У 100 грамах картоплі міститься 8% добової потреби людини у білках, 20-50% – у вітаміні С, 100% – вітаміні В. Сто грам картоплі вміщує 15 грам крохмалю. Картопля є найкалорійнішою культурою серед інших фруктів і овочів. Площа садіння картоплі в Україні становить 1.39-1.4 мільйонів га при валовому зборі 20-24 мільйонів тон. За валовим виробництвом картоплі Україна посідає 4-тє місце ту світі після Китаю, Росії, Індії, про при середній урожайності 15-17 тон/га вона значно поступається країнам з розвинутим картоплярством – Німеччина (урожайність – 44.8/га), Голландія (45.2 т/га), США (45.8 т/га). В Україні відмічається стала тенденція до збільшення валових зборів бульб картоплі за незмінних площ її садіння за рахунок підвищення урожайності з 13.3т/га у 2010 році до 15.9-17.6 т/га в 2011-2014 роках або на 16.4-24.4%. На сьогоднішній день відсоток підвищення урожайності ще більший. Суттєвим резервом системи стабілізації процесу збільшення ефективності картоплярства є сорт з високими властивостями пристосування до місцевих (зональних) умов.

В адаптивних селекційних програмах велика увага має приділятись не тільки росту потенційної урожайності картоплі, а й здатності сорту картоплі протистояти дії абіотичних стресів. До основних причин такої орієнтації селекції відносяться тенденції до зменшення різниці між рекордною та середньою врожайністю, залежності величини та якості урожаю від погодних умов (варіабельність урожайності по роках на 60-80% обумовлена погодними умовами), все більшого впливу на стійкий ріст урожайності факторів навколишнього середовища, оптимізувати які за допомогою техногенних засобів не завжди вдається. З підвищенням потенційної продуктивності та рівня інтенсифікації виробництва необхідність підвищення екологічної стійкості сортів картоплі не зменшується, а навпаки зростає. Потенційна врожайність картоплі становить 120-130 т/га. Підбирати сорти картоплі потрібно здійснювати з урахуванням цілей використання, ґрунтових умов та кліматичних особливостей зон. Вибір сорту картоплі спрямовується на сорти картоплі, занесені до державного реєстру сортів рослин, придатних до поширення в Україні. Вони повинні мати високу потенційну врожайність, стійкість до хвороб та шкідників, механічних пошкоджень та добру збереженість.

%d0%ba%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%be%d1%84%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%b2%d0%be%d0%b4%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%beСелекціонерами щороку створюються нові сорти картоплі, потенційні можливості яких можуть розкритися лише за створення умов, які відповідають їхнім біологічним вимогам. Якщо ці умови не будуть створені – різниця між фактичною та потенційною урожайністю картоплі може становити 10 т/га. Пристосованість сорту картоплі до різних ґрунтово-кліматичних умов ще в 1932 році була названа доктором сільськогосподарських наук І.І. Пушкарьовим екологічною пластичністю. За сприятливих умов перевагу слід надавати сортам картоплі з високою потенційною продуктивністю, а при не сприятливих та екстремальних вона має поєднуватись з високою екологічною пластичністю. Сорти інтенсивного типу мають вищу врожайність у порівнянні зі звичайними при внесенні великих доз добрив, застосуванні комплексу сучасних пестицидів, машин та знарядь.

При цьому заходи, що стимулюють ріст рослин одночасно викликають зниження їх стійкості до екологічних стресів, а величина врожаю – це завжди результат компромісу між продуктивністю та несприятливими факторами середовища. Як вже говорилось вище, ключовим фактором в підвищенні врожайності картоплі є насіннєвий матеріал, яких має високий потенціал щодо врожайності та створення оптимальних умов для його вирощування, в залежності від сорту картоплі. В тому випадку, якщо необхідно купити насіннєву картоплю, яка б характеризувалась високою врожайністю та екологічною пластичністю, то Вам слід звернутись до наших консультантів, передзвонивши за номерами: +38 098 843 10 25;+38 066 095 06 22;+38 044 374 01 04.

Теги:, , , , , ,

Залишити коментар