Нові фото з полів сезону 2017 (Оновлено)

Підсумки картопляного сезону 2016 року!

Опубліковано Сергей Бородавко в . Рубриці Новости компании

sborПочаток року і очікування від 2016 року.

Осінню 2015 року картоплярі сподівались, що ціна на товарну картоплю на весні 2016 року буде становити 5 грн. за кг. І ці підстави не були марні, на при кінці 2015 року вартість на товарну картоплю в середньому коливалась 3,5-4 грн. за кг. Але сподівання виробників картоплі не виправдались і ціна замість зростання навпаки впала до 2,5 грн., що в свою чергу змусило багатьох затягнути пояси. В 2016 продовжилось зменшення площ під вирощування товарної картоплі, багато господарств не обновлювали насіннєвий матеріал і економили на міндобривах та на системі захисту посівів. Данні факти говорили, що рік 2016 буде тяжким для виробників картоплі.

Рання посадка і «мокрий» травень.

Рання і тепла весна поставила перед багатьма фермерами питання «Коли краще садити?». Вони поділилися на дві групи перші стверджували: при першій можливості, коли прогріється ґрунт, тоді ми зможемо використати вологу після зими, що дасть можливість закласти основу гарного врожаю. Другі навпаки бажали не ризикувати і боялись травневих заморозків, також при ранньому садінні збір урожаю треба було б починати в серпні, а в цей період як раз самі спекотні дні, що може негативно вплинути на врожай.

Своє вагоме слово сказала погода, затяжні дощі в кінці квітня і на початку травня, показали правоту перших, бо ті хто планував садити в кінці квітня і початку травня, були вимушені садити вже в другій частині травня, що негативно вплинуло на майбутній врожай.

Жарке літо з сильними перепадами температур.

Погодні умови в літку 2016 року були не дуже сприятливими для картоплярів, високі температури змінювалися похолоданням і дощами, що в свою чергу створювало сприятливі умови для розвитку хвороб на полі таких як фітофтороз та альтернаріоз. В данних стресових умовах не всі сорти картоплі витримували і на багатьох це позначилось вторинним ростом або розтріскуванням бульб.

Збір врожаю і проблеми з грудкою.

С середини серпня і до середини жовтня на території України спостерігалась суха погода, що призвело до великих проблем при збиранні картоплі. Проблемою номер один стала грудка. Багато хто чекав на дощі, хтось намагався по можливості капати копалками, але збиральна компанія 2016 року затягнулася майже до грудня. Коли прийшли довгождані дощі, це проблему не вирішило, так як вологи вже було забагато, а тепла було все менше і техніка все більше грузла на полях. Тому як бачимо, в цьому році у картоплярів був тяжкий рік. За  «теплим» квітнем прийшов «мокрий» травень, після цього був перепад температур в черні і липні, що змінилося «сухими» серпнем і вереснем і на кінець «мокрі з ранніми заморозками» жовтень і листопад.

Ціна на товарну картоплю 2016 році?

Враховуючи тяжкі погодні умови в 2016 році не давало підстав очікувати високих врожаїв по картоплі. Та головний удар чекав на фермерів при продажі вирощеною продукції. Ціна на картоплю в осінній період не перевищувала 3 грн. за кг., а в багатьох регіонах вона коливалась в межах 2,4-2,6 грн. за кг.

Чи рентабельно вирощувати товарну картоплю в Україні?

За останніми даними Міністерства аграрної політики та продовольства в 2017 році не очікується дефіциту картоплі на ринку, що не дає надії, що ціни будуть зростати. При таких цінах рентабельність вирощування другого хліба в Україні стає мінімальною, і варто очікувати в 2017 році знову зменшення площ, під вирощування картоплі. Багато фермерів вважають, що зменшивши витрати на якісний насіннєвий матеріал, засоби захисту рослин і підживленні, можна досягти збільшення рентабельності. Але це хибне рішення, яке приводить тільки до зменшення врожаю і його якість теж падає. Що в свою чергу не дозволяє отримати прибуток.

Тільки при комплексному підході можна досягти успіху при вирощуванні картоплі. По перше якісний насіннєвий матеріал, що вирощений спеціалізованими підприємствами (як Овочевий Дім), схема захисту від хвороб, яка попереджає захворювання (а не боротися по факту, що призводить до зменшення врожайності) та підживлення мінеральними добривами на всіх етапах вирощування. Тільки так можна зібрати врожай при якому навіть ціна 3 грн. за кг. дозволить отримати прибуток.

Назва витрат Норми витрат на гектар Посадковий матеріал
1 репродукція 3 репродукція
Посадковий матеріал 3,5 т/га 35000 14000
ГСМ 300 л по 16 грн./л. 4800 4800
Оренда землі (паї) га 2000 2000
Мінеральні добрива 600 кг/га                                                         (300 кг. нітроамофос,                                                  300 кг. селітра) 6000 6000
Засоби захисту рослин 15000 15000
Виробничі витрати 7000 7000
Зарплата 4500 4500
Амортизація та поточний ремонт 7200 7200
Вартість вирощування одного гектара 81500 60500
Урожайність центнерів з га 400 200
Вартість товарної продукції грн за кг 3 3
Вартість продукції 120000 60000
Чистий прибуток з одного гектара 38500 -500
Рентабельність вирощування, % 32 0
Розрахунок витрат на вирощування картоплі (з розрахунку на 1 гектар) в 2016 році визначили на прикладі середньозважених показників виробництва лабораторії картоплярства Інституту землеробства і біології тварин та данних Держкомстату України, ціни на закупівлю матеріально-технічних ресурсів (вартість насіння першої репродукції 10 грн. за кг., а третя репродукція 5 грн. за кг), мінеральних добрив, засобів захисту рослин та паливно-мастильних матеріалів) взято у відповідних торговельних організаціях станом на 01 квітня 2016 року.

Теги:, , , , ,

Залишити коментар