Нові фото з полів сезону 2017 (Оновлено)

Вплив видалення картоплиння на урожайність

Опубліковано Овощной Дом в . Рубриці Картофелеводство

957_2Картопля як культура, що розмножується вегетативно, а саме бульбами, значно уражаються хворобами картоплі, насамперед вірусними. Практично вірусні хвороби картоплі поширені в усіх природно-кліматичних зонах України. Шкідливість їх в останні роки пов’язана із зростанням температур у вегетаційний період і, як наслідок, активністю попелиць – основних переносників вірусів, збудників найбільш шкодочинних вірусних хвороб. Більш активно також відбувається розвиток бактерій, реєструватимуться більш ранні строки появи фітофторозу, спостерігатиметься розмноження підгризаючих совок, збільшиться можливість і цикл розмноження нематод. Таким чином, виникає необхідність попередження інфікування насіннєвого матеріалу різноманітними фітопатогенами. Низька якість насіннєвого матеріалу, ураженого в значній мірі інфекційними патогенами – один із головних чинників, що визначають низьку продуктивність садивних бульб. Урожайність при цьому знижується до 40%, а втрати бульб при зберіганні можуть сягати 20-30%.

Боротьба з вірусними хворобами картоплі ускладняється наявністю великої кількості вірусів і їхніх штампів, широким поширенням латентної вірусної інфекції та легкості її переносу, значної кількості форм проявлення вірусу на рослинах різних сортів картоплі. Поряд з цим важливим чинником є властивість сорту картоплі протистояти вірусним інфекціям. Такі сорти картоплі за більш високої стійкості до хвороб і шкідників в несприятливих умовах середовища забезпечують отримання більш продуктивних садивних бульб. Стійкість сортів картоплі можуть швидше задіяти весь спектр реакції, які перешкоджають поширенню патогенів у їхніх тканинах, а сприятливі рослини реагують повільніше, що спричиняє розвитку захворювання.

Зокрема, зниження вмісту антигену вірусів у картоплі також може бути пов’язане з проявом у них «вікової стійкості», при якій спостерігається зниження інтенсивності зараження старіших рослин. Тобто, важливим чинником в отриманні високопродуктивного насіннєвого матеріалу є використання сортів картоплі з польовим типом стійкості проти вірусної інфекції. Сорти картоплі з таким типом стійкості хоч і уражаються вірусами, але не так швидко, як інші, і він повільно переходить у бульби завдяки протидії з боку рослин розмноження в ній вірусу, що стримує поширення впродовж ряду років порівняно уповільнене. Вірусостійкі сорти картоплі надійно забезпечують у виробництві генотипового потенціалу сорту при наявності сприятливого екзогенного комплексу.

Поряд з цим за первинної інфекції урожайність бульб нового врожаю залежить від віку рослин в момент інфекції і часу між ураженням картоплиння і часом проникнення вірусу в бульби. Прийнято вважати, що для УВК і МВК цей проміжок часу становить від 10 до 15 днів, для ВСЛК – 12-15 днів.

Заходи протидії вірусним захворюванням

6120Одним із заходів щодо попередження інфікування бульб вірусами є раннє видалення картоплиння на насінницьких посівах. Затримка з видаленням картоплиння призводить до зростання ураженості МВК, ХВК, SBK-вірусами в 3-4 рази залежно від сорту картоплі і категорії насіння, в першу чергу це стосується нестійких сортів. В той же час ураженість УВК при ранньому і пізньому видаленні картоплиння була рівнозначна. При вирощуванні насіннєвої картоплі, якщо не проводиться своєчасно попереднє видалення картоплиння і збирання, спостерігається нерівномірний стан зрілості бульб, зниження лежкості, є небезпека пізніх інфекцій фітофторозом та підвищення ураженості бульб ризоктоніозом. Необхідно також враховувати, що при збиранні великі бульби пошкоджуються більше, ніж менші. Якщо збирання проводити дуже рано спостерігається відчутне зниження урожайності.

Строк видалення картоплиння є також важливим чинником щодо одержання садивних бульб певного фізіологічного стану. Використовуючи фізіологічний стан садивних бульб навіть однакової маси,  можна істотно змінювати число пророслих ростових бульб, головних стебел, столонів, а в результаті – і кількість нових бульб, зокрема щодо їхнього розміру.

Фізіологічно молоді бульби мають період спокою значно довщий, ніж великі, якщо останні завязалися та були викопані приблизно одночасно з дрібнішими. На таких бульбах проростають всі бруньки, відповідно зростає кількість стебел. Не зовсім дозрілі бульби, що спостерігається за раннього видалення картоплиння, характерезуються кращими насіннєвими якостями і рослини від таких бульб більш урожайні за рахунок їхньої підвищенної життєздатності. Разом з тим, суттєвим чинником впливу на фізіологічний вік бульб є температурний фактор зовнішнього середовища. Встановлено також, що отримані за ранього збирання картоплі менші бульби є повноцінним садівним матеріалом, ніж стандартні, якщо забезпечується відповідна густота насаджень. При цьому у сортів картполі з польовою стійкістю до вірусної інфекції при багаторазовому пересіві садивних бульб менше 30 мм, кількість здорових рослин у посівах істотно не знижується. В той же час у толерантного сорту картоплі увесь фракційний склад бульб рівнозначний щодо ураження їх вірусними хворобами картоплі.

201507201Отже, зважаючи на зазначене, актуальними є визначення щодо сорту картоплі, зокрема власної селекції в природно-кліматичних та фітосанітарних умовах, які спостерігаються в останні роки в правобережному Поліссі України, оптимальних строків видалення картоплиння для отримання максимального урожаю садивних бульб картоплі. На останок, слід зазначити, що якщо необхідно купити насіннєву картоплю на посадку, то зробити це краще у компанії Овочевий Дім. Наша компанія пропонує більше десяти різновидів високоякісної насіннєвої картоплі, вирощенної європейськими селекціонерами, а також на території Україн. Більш детально ознайомитись з нашими сортами, а також порядком доставки, можно зателефонувавши: +38 098 843 10 25;+38 066 095 06 22;+38 044 374 01 04.

Теги:, ,

Залишити коментар