Нові фото з полів сезону 2017 (Оновлено)

Вплив фітофторозу на картоплярство

Опубліковано Овощной Дом в . Рубриці Картофелеводство

180584Фітофтороз – найпоширеніше захворювання в усіх регіонах вирощування картоплі. Збудником хвороби є нижчий гриб Phytophthora infestans (Mont) de Bary. Патоген вирізняється вузькою філогенетичною спеціалізацією, і, крім картоплі, уражує томати, дещо слабше перець, баклажани та деякі інші рослини з родини пасльонових (Solanaceae). Головним джерелом первинної інфекції P. infestans є уражені бульби картоплі, які використовують як насіннєвий матеріал, та хворі бульби і рослинні рештки, які залишилися в полі після збирання. При цьому гриб зимує у вигляді міцелію. Повторне ураження здійснює спороношення гриба, яке вийшло на поверхню листка через продихи у вигляді розгалужених зооспорангієносців із зооспорангіями на кінцях.

Залежно від умов зооспорангії можуть проростати інфекційною гіфою, як конідії, або зооспорами (4–16 зооспор у одному зооспорангії). Зарубіжними вченими встановлено, що спори цього гриба здатні виживати у воді, яка може утворюватися при зрошенні, або занадто вологих умов на поверхні ґрунту, від 14 до 21 днів. Це створює додаткову можливість розповсюдження збудника хвороби картоплі за допомогою коліс оброблювальної техніки. Картопля більшою мірою уражується під час її збирання за безпосереднього контакту з хворим бадиллям, особливо за вологої погоди. Можливе ураження бульб картоплі за допомогою зооспор і зооспорангіїв, що змиваються з надземної частини рослин дощами у ґрунт і проникають до перидерми бульб.

Зарубіжні автори цей спосіб ураження бульб хворобою картоплі вважають основним. До бульб інфекція проникає через вічка, сочевички та поранення перидерми. Для ураження хворобою картоплі бульб достатньо невеликої кількості інфекції – лише двох спорангіїв на 1 мл води. Ураження сорту картоплі носить в основному місцевий (локальний) характер – плями з нальотом на нижньому боці листка. Однак збудник фітофторозу картоплі може розвиватися і за загальним (дифузним) типом, якщо грибниця збереглася в уражених бульбах. Тривалість інкубаційного періоду – від 4 до 16 днів. Максимального розвитку фітофтороз набуває за сприятливих умов у другій половині вегетації. Можливе зберігання збудника хвороби картоплі у формі ооспор.

kartofel-fitoftora-2Утворення ооспор у природі вперше було описано Niederhauser у 1956 р. у долині Толука і незалежно від цих досліджень було підтверджено в 1958 р. американськими вченими Gallegly та Galindo при дослідженні мексиканської популяції гриба. Вони встановили, що популяція містить штами збудника хвороби картоплі, які різняться між собою локусами схрещування – А1 і А2. При контакті міцеліїв типу А1 і А2 штами взаємно впливають однин на одного, у результаті чого один з них утворює переважно антеридії, інший – оогонії. Статевий процес між ними завершується формуванням великої кількості ооспор у зоні стику міцеліїв. У Мексиці, де зустрічаються обидва типи міцелію (у співвідношенні 1:1), гриб хвороби картоплі утворює масу ооспор, які можуть зберігати життєздатність упродовж декількох років (до двох і більше).

Дослідники встановили, що усі європейські ізоляти гриба мають А1 тип схрещування і тому стерильні. У Європі до недавнього часу у P. infestans зустрічався лише один тип міцелію (розвиває оогонії), тому тут у цього гриба хвороби картоплі статевий процес не спостерігався. Наприкінці 70-х років минулого століття відбулася друга міграція збудника фітофторозу картоплі з місця їхнього походження – Мексики, що призвело до появи штамів з А2-типом спарювання (т. с.) у регіонах, де до того часу зустрічалися лише ізоляти з А1 т. с. – у Європі, на Ближньому Сході, в Азії та Південній Америці. Унаслідок цього в 90-х роках проблема фітофторозу картоплі відновилася у США та Європі.

Статевий розвиток патогену, зумовлений появою типу сумісності А2, був виявлений на території України у 1986 р. у Львівській області. Багаточисленні дослідження вчених різних країн показали, що ооспори здатні виживати у природних умовах і зберігати свою життєздатність до 48 міс. (в умовах Нідерландів у піщаних ґрунтах). Valskyte зі співавторами відмічають, що ооспори можуть виживати у ґрунті до 10 років. Проте в умовах Великої Британії та Японії вченим не вдалося проростити ооспори через 10 міс. зберігання у польових умовах.

Слід зазначити, що саме хвороба картоплі фітофтороз є причиною недобору врожаю та збитків у фермерів, тому рекомендується застосовувати комплексний підхід по захисту картоплі від цієї хвороби. Основна ідея такого підходу полягає в тому, щоб висаджувати сорти картоплі, які є стійкими до захворювання, а також застосовувати хімічні препарати. Компанія «Овочевий Дім» пропонує купити насіннєву картоплю, яка характеризується високою стійкістю до фітофторозу, а також інших хвороб і шкідників. У нас в наявності є більше десяти сортів картоплі, як голландської, так і німецької селекції. Ознайомитись з нашими сортами картоплі, а також тим, як замовити насіннєву картоплю, як здійснюється доставка та оплата, можна передзвонивши за вказаними номерами: +38 098 843 10 25;+38 066 095 06 22;+38 044 374 01 04.

Теги:, , , ,

Залишити коментар