Нові фото з полів сезону 2017 (Оновлено)

Ворог картоплі – золотиста картопляна нематода

Опубліковано Овощной Дом в . Рубриці Картофелеводство

золотистая нематодаКартоплярство є однією з провідних галузей сільськогосподарського виробництва України, де в розрахунку на душу населення виробляється 350—400 кг продукції (четвертий показник у світі після Голландії, Польщі та Республіки Білорусь). Висока споживча та технологічна цінність картоплі зумовлює високий попит на неї. Однак, в процесі вирощування картоплі наші овочівники стикаються із рядом глобальних проблем, однією з яких є пошкодження рослин шкідниками та хворобами картоплі. Рак картоплі — одне з найнебезпечніших захворювань, його збудником є гриб Synchytrium endobioticum Pers. Вперше спалахи хвороби спостерігали наприкінці минулого століття на території тодішньої Австро-Угорщини. З тих пір рак картоплі широко поширився в багатьох країнах Європи та на інші континенти.

Характерна ознака захворювання картоплі— утворення наростів на бульбах, столонах, кореневій шийці, рідше на стеблі, листках і квітках. Бульби картоплі стають непридатними до вживання навіть на корм тваринам. Розповсюдження раку картоплі в природних умовах дуже повільне. Найчастіше хвороба картоплі поширюється із зараженими бульбами, що мають на поверхні часточки зараженого ґрунту, та з іншим рослинним матеріалом, вирощеним на зараженій ділянці. Іноді зооспорангії гриба переносяться потоками талих і дощових вод. Варто зазначити, що рак картоплі особливо сильно уражує картоплю при беззмінній культурі землеробства, особливо на присадибних ділянках, де сорти картоплі вирощуються на одному й тому ж місці з року в рік. Втрати врожаю від хвороби картоплі можуть сягати 60% і більше.

На території України найпоширенішою хворобою картоплі для картоплярства є глободероз, збудником якого є золотиста картопляна цистоутворююча нематода Globodera rostochiensis (Woll). В Україні цю хворобу вперше виявили на початку 60-х років минулого сторіччя (1963). За літературними даними цей вид потрапив в Україну з країн Балтії разом із зараженою насіннєвою картоплею. Нині площа зараження золотистою картопляною нематодою становить більше ніж 5 тис. га та охоплює 17 областей України. Найбільш зараженими є:

  1. Сумська;
  2. Чернігівська;
  3. Волинська;
  4. Рівненська області.

золотистая нематодаЗолотиста картопляна нематода особливо значної шкоди завдає на присадибних ділянках і на полях із скороченою спеціалізованою сівозміною, де картопля вирощується беззмінно або повертається на по-переднє місце на другий-третій рік. Втрати врожаю можуть становити 30—90%. Значно знижується товарна цінність новоутворених бульб (співвідношення товарної та дрібної фракції), погіршується їх якість — зменшується вміст сухої речовини, крохмалю, білка, вітаміну С. Крім прямих втрат врожаю картоплі, є втрати, зумовлені забороною або обмеженням перевезення продукції із зон зараження картоплі, оскільки картопляна цистоутворююча нематода є карантинним організмом.

Золотиста картопляна нематода — це вузькоспеціалізований вид, який паразитує на коренях картоплі і томатів, часом уражує інші рослини з родини пасльонових. Ознаки пошкодження нематодою починають проявлятися лише на 6—7-й рік після первинного зараження. На початку літа у рослин в’януть нижні листки, потім верхні. Здебільшого рослини не зацвітають, стебла слабкі, зав’язуються дрібні бульби картоплі діаметром до 3 см. Ушкоджуючи бульби, нематода викликає таке захворювання картоплі, як глободероз: рослини втрачають стійкість до різних інфекцій та створюються сприятливі умови для проникнення інших патогенів.

У золотистої картопляної цистоутворюючої нематоди чітко виражений статевий диморфізм. Самиця нерухома, майже округлої (іноді грушоподібної) форми з відтягнутим головним кінцем. Самець рухомий, червоподібної форми, завдовжки 1200 мкм. Інвазійна личинка другого віку рухома. У ґрунті зимують цисти, де містяться яйця та личинки, кількість яких може варіювати в значних межах. Розвиток першої личинкової стадії відбувається в яйці. Навесні, за сприятливих погодних умов та під впливом стимулюючої дії кореневих виділень рослини-живителя, з яйця відроджується інвазійна личинка другого віку, яка виходить із цисти й заселяє корені рослин. Личинки живляться, ще двічі линяють та перетворюються на дорослих особин.

золотистая нематодаДозріваюча самиця спочатку округлюється, а потім роздувається під тиском яєць, що розвиваються всередині її тіла, проривають епідерміс і з’являються назовні кореня. Червоподібні самці мігрують у ґрунт, запліднюють самиць і гинуть. Наприкінці вегетаційного сезону самиця також відмирає, її оболонка темнішає: спочатку вона жовкне, потім набуває золотисто-жовтого й, нарешті — темно-бурого кольору. Так утворюється циста, наповнена яйцями. Зазвичай золотиста глободера має одну генерацію за вегетацію, іноді за сприятливих умов — дві. Фітопаразит досить стійкий до впливу несприятливих умов зовнішнього середовища і може зберігатися у ґрунті до 20-ти років. Особливе значення для розвитку нематоди мають температура та вологість. Відроджуються личинки картопляної нематоди за оптимальної температури повітря — 15…16°С і вологості — 70%. Для розвитку золотистої картопляної нематоди найсприятливіші легкі та пухкі ґрунти, а важкі — стримують її розвиток. Основними шляхами розповсюдження глободери є заражений ґрунт, насіннєвою картоплею, тарою, знаряддями, дощовою водою, вітром, тваринами та птахами. Переважна більшість фермерів, чиї ділянки заражені золотистою картопляною нематодою, вирощуючи картоплю, не мають змоги провадити її сортооновлення та сортоза-міну. Це призводить до виродження картоплі, зменшення врожайності картоплі та погіршення якості бульб. Тому в багатьох областях України, де є ймовірність зараження золотистою нематодою, слід вирощувати стійкі до захворювання сорти картоплі. Так, як навіть хімічні засоби захисту картоплі не можуть дати 100% гарантії того, що врожай не буде зіпсований золотистою нематодою.

Наостанок слід зазначити, що компанія «Овочевий Дім» має в наявності більше десяти різноманітних сортів картоплі, як голландської, так німецької селекції. Наші сорти картоплі характеризуються високою врожайністю та стійкістю, як до золотистої нематоди, так і інших захворювань та шкідників картоплі. Тому, якщо необхідно купити насіннєву картоплю, то Вам слід зателефонувати нашим менеджерам за номерами: +38 098 843 10 25;+38 066 095 06 22;+38 044 374 01 04.

Теги:, , , , , ,

Залишити коментар